Možnosti, jak ušetřit na nákladech za elektřinu v domácnostech i firmách, jsou vždy vítané. Oblíbenou variantou je v posledních letech fotovoltaika, která pomáhá k energetické nezávislosti, úsporám i ochraně životního prostředí.
Solární systémy umožňují vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů, které využívají energii ze slunečního záření a přeměňují ji na elektrický proud. Tento proud může být využit pro různé účely v domácnosti, od osvětlení až po napájení elektroniky a ohřev vody. Solární panely využívají k přeměně slunečního záření na elektrický proud fotoelektrický jev, při kterém na polovodič působí sluneční záření a vyráží elektrony, čímž dochází k vytváření elektrického napětí. Je proto potřeba, aby na panely dopadalo co nejvíce slunečních paprsků po co nejdelší dobu. Toho lze dosáhnout umístěním na jižní straně budovy, protože v našich podmínkách zde slunce nejvíce svítí, případně na jihovýchodě či jihozápadě.
Nespotřebovanou elektřinu, kterou vyrobíme, lze odprodat zpět do sítě nebo uchovat v akumulátorech na pozdější využití, například na noc nebo špatné počasí. Výhodou vlastní fotovoltaické elektrárny je nezávislost na dodavateli elektřiny a jeho podmínkách, neomezí nás ani případné výpadky nebo odstávky. Fotovoltaika je také skvělým řešením, pokud u domu máme nebo plánujeme mít tepelné čerpadlo, jehož spotřebu můžeme pokrýt vyrobenou elektřinou. Prvotní investice do fotovoltaických panelů se může jevit jako vysoká, ale návratnost je velká a majitelé domů mohou výrazně ušetřit na celkových nákladech za elektřinu. Navíc je možné zažádat o státní dotace pro instalaci solárních panelů i další podpory pro obnovitelné zdroje energie.
Využitím sluneční energie ušetříme na nákladech, ale také aktivně přispějeme ke snižování negativního dopadu na životní prostředí. Solární energie je cestou ke zdravější a udržitelnější energetické budoucnosti.